Jindřich Halabala (1903 - 1978)

Jindřich Halabala (1903 - 1978).
Jindřich Halabala se narodil do rodiny truhláře Štěpána Halabaly.
Jindřichovi se dostalo truhlářského vzdělání v otcově dílně.
Studentskou praxi vykonával ve Spojených UP závodech, dále pak studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Pavla Janáka (1881 - 1956). Své první návrhy nábytku tvořil již od roku 1926.
Přelomovým rokem byl pro Halabalu rok 1930, od tohoto roku totiž působil jako hlavní architekt UP závodů v Brně.
První modely navržené přímo samotným Jindřichem Halabalou byly poprvé otištěny v reklamních prospektech následujícího roku 1931.
V této době se jako novinka UP závodů v Brně objevil ohýbaný kovový nábytek.
Halabala získal popularitu a oblíbenost díky polohovacím křeslům a pohovkám.
Pozornost však věnoval i nábytku, zejména do malých a nejmenších bytů, za zmínku stojí sklápěcí postele, tyto sklápěcí postele vypadaly zprvu jako skříně. Velkou popularitu a oblíbenost mezi spotřebiteli si získalo Halabalovo křeslo, které mělo jednoduchou konstrukci z ohýbaného bukového dřeva, se dvěma volně položenými polštáři na sedáku a opěradle, poté následovalo třeba rozkládací a polohovací lehátkové křeslo, které mělo název Siesta.
Během následujících let dokázal Jindřich Halabala navrhnout desítky prototypů židli, stolů, křesel, kuchyňských a ložnicových sestav a množství bytových doplňků, které dodnes dokazují slavnou éru tehdejšího československého nábytkového designu.
Jindřich Halabala byl zastáncem funkcionalismu.
To se poté projevilo na čistotě formy a předností v provedeních všech jeho návrhů.
Tyto návrhy se vyznačovaly především pohodlností, jednoduchostí a hlavně praktičností.
Nábytek navržený Halabalou je užíván dodnes a to díky své praktičnosti a nadčasovému designu je velmi oblíbený a aukčně vyhledávaný.

Co zde máme