Lubomír Blecha (1933 - 1996)

Lubomír Blecha (1933 - 1996).
Lubomír Blecha se narodil v 1.polovině 20.století, přesněji v roce 1931 v Kališti (Kaliště je obec, která se nachází jihovýchodním směrem 34km od centra Prahy a 15km od Říčan v okrese Praha-východ, Středočeský kraj. Kaliště se sestává ze tří částí: vesnic Kališť, Lensedel a Poddubí).
Lubomír se narodil do sklářské rodiny, kde jeho otec byl malířem skla a i jeho maminka malovala sklo ve sklárně Koop v Janštějně u Telče.
Po válce se rodina přestěhovala do Kamenického Šenova, kde mladý Lubomír vystudoval místní odbornou školu sklářskou.
Bohužel jako syn živnostníka nebyl hned přijat ke studiu na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, a tak musel absolvovat praxi ve sklárně v Novém Boru.
Zde v Novém Boru pracoval i jeho otec a poté byl Lubomír Blecha převeden do továrny na výrobu plochého skla v Oloví u Karlových Varů.
Uběhl rok a již byl přijat ke studiu v ateliéru Josefa Kaplického (1899 - 1962).
Jeho první práce vznikaly v Dobrotíně (Dobrotín je malá vesnice a část obce Staré Město pod Landštejnem v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se cca 1,5km na jihozápad od Starého Města pod Landštejnem).
První práce byly dekorativní tenkostěnné lahve.
V rámci povinné školní praxe v roce 1956 vzoruje Lubomír Blecha ve sklárně ve Škrdlovicích pro Triennale v Miláně 1957 vázy, talíře a zde provede celkem 20 vzorů.
Vedle vzorování se Blecha začal věnovat i skleněné foukané plastice.
Lubomír Blecha zemřel v roce 1996, bylo mu 63let.
Návrhy od Lubomíra Blechy jsou dodnes velmi oblíbené a mezi sběrateli vyhledávané.

Co zde máme