Michael Thonet (1796 - 1871)

Narodil se v oblasti porýnského Boppardu. Byl truhlářem, návrhářem ohýbaného dřeva a zakladatelem světoznámé firmy na ohýbaný nábytek. Roku 1849 založil ve Vídni firmu Thonet Söhne. Ta byla později přejmenována na Gebrüder Thonet. Okolo roku 1851 představil Michael Thonet na Světové výstavě v Londýně tzv. Vídeňské židle z ohýbaného dřeva. Za tyto kusy získal bronzovou medaili.

 

Okolo roku 1855 následovala stříbrná medaile a roku 1867 v Paříži konečně zlatá medaile. Zlatá medaile byla udělena za nejslavnější židli všech dob, židli č. 14. Michael Thonet a jeho pět synů zažili největší rozmach na Moravě. Zde rodina Thonetů dokázala využít bohatství bukových lesů a společně s obratnou zručností tamějších dělníků získaly jejich továrny v Koryčanech ( založena roku 1857 ) a v Bystřici pod Hostýnem ( založena roku 1861 ) celosvětovou popularitu.

 

Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu. Stala se hlavním vývojovým centrem celé firmy Thonet, později i jeho synové neustále pracovali na zdokonalovávání způsobu ohýbání dřeva.

 

Základní princip výroby ohýbaného nábytku spočívá v technologii založené na napaření hranolu bukového dřeva sytou párou, ta způsobí snažší ohyb opěradlové části. Ohyb se provádí pomocí tvárnice, jejíž tvar opisuje speciální pásnice, ta zabraňuje praskání ohýbaného dřeva. Podobným způsobem se provádí i ohyb sedadla. Ohýbaný nábytek firmy Thonet si rychle získal popularitu po celém světě díky své jednoduchosti, eleganci, praktičnosti a dokonalosti. Nábytek firmy Thonet si našel uplatnění v bytových interiérech, divadelních sálech, kavárnách, ale i kancelářích. Bohužel 1.světová válka dokázala na čas ochromit celou nábytkářskou produkci. Po konci války se firma Gebrüder Thonet musela přizpůsobit novým hospodářským i politickým poměrům v Evropě.

 

Následek byl ten, že hlavní sídlo firmy Thonet bylo přestěhováno z Vídně do Brna. V roce 1921 byla založena akciová společnost Thonet A. G. Později se tato společnost spojila s firmou Mundus, tato firma již dříve pojmula významnou konkurenční firmu Thonetu J. a J. Kohn. Tímto sloučením vznikl koncern Thonet - Mundus, spojené Československé továrny na nábytek z ohýbaného dřeva, a. s. Následovala 2.světová válka, ta měla za následek to, že továrnu vedl pověřený správce. Po válce a následně roku 1948 byl Thonet znárodněn a přejmenován na Thonet národní podnik. Po roce 1953 byl název změněn na TON n. p. ( Továrny ohýbaného nábytku ).

 

V současné době se firma postupem let zdokonalovala ve výrobě ohýbaného dřeva a v dnešní době obchodní firma Thonet sídlí ve Frankenbergu v Německu. Svého znovuzrození se dočkala i firma Gebrüder Thonet ve Vídni. U nás, v České republice to je bystřická firma TON. Staré výrobky firmy Thonet jsou dodnes oblíbené a aukčně vyhledávané.