Václav Zajíc (*1951)

Václav Zajíc (*1951).
Václav Zajíc se narodil ve 2.polovině 20.století, přesněji v roce 1951 v Turnově (Turnov je město nacházející se v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází v Jičínské pahorkatině při jihozápadním úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu, na okraji CHKO Českého ráje a městem protéká řeka Jizera, která dělí město na dvě části).
V mládí vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu pro zpracování kovů a broušení kamenů v Turnově obor broušení, rytí drahokamů.
Po úspěšném absolvování pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Zde působil Václav Zajíc v ateliéru sklářského výtvarnictví u profesora Stanislava Libenského (1921 - 2002).
Po absolvování studia u profesora Stanislava Libenského pracoval nejprve jako výtvarník pro Ústav bytové a oděvní kultury (ÚBOK).
Poté pracoval jako výtvarník koncernového podniku OBAS - Sklo Union Teplice.
Souběžně při zaměstnání také Václav Zajíc externě vyučoval odbornému kreslení na šperkařské průmyslovce v Turnově.
Po následném kolapsu československého lisovaného skla jako průmyslového odvětví odchází Václav Zajíc na Střední průmyslovou školu pro zpracování kovů a broušení kamenů v Turnově.
Zde setrvává natrvalo a v současné době vede oddělení broušení a rytí drahých kamenů.
Václav Zajíc je úzce spojován se sklárnou Libochovice a s jejím lisovaným sklem.
Nejznámnější jsou jeho návrhy hranatých váz s růžemi, které se díky svým vzorům těší velkého zájmu mezi sběrateli lisovaného skla.
Vedle váz také Václav Zajíc navrhoval mísy, misky a talíře a mezi nejpopulárnější lze zařadit například soubor zvaný Město.
Václav Zajíc bývá přirovnáván k nejmladší generaci československého lisovaného skla a jeho návrhy se těší velké oblibě dodnes.