Servírovací stolek - návrh Jindřich Halabala

Chrom

Servírovací stolek, chromový. Servírovací stolek je zhotoven v kombinaci chromu a zeleně lakovaného dřeva. Stolek je opatřen skleněnými deskami, které jsou posuvné.

Rozměry:

Výška je cca 76cm.

Šířka je cca 94cm.

Hloubka je cca 40cm.

Servírovací stolek byl zhotoven v 1.polovině 20.století podle návrhu Jindřicha Halabaly.Něco málo o Jindřichu Halabalovi:

Jindřich Halabala (1903 - 1978).
Narodil se do rodiny truhláře Štěpána Halabaly. Dostalo se mu truhlářského vzdělání v otcově dílně. Studentskou praxi vykonával ve Spojených UP závodech, dále pak studoval Umělecko - průmyslovou školu v Praze u profesora Pavla Janáka. Své první návrhy nábytku tvořil již od roku 1926. Přelomovým rokem byl pro Halabalu rok 1930, od tohoto roku totiž působil jako hlavní architekt UP závodů v Brně. První modely navržené přímo samotným Jindřichem Halabalou byly poprvé otištěny v reklamních prospektech následujícího roku 1931. V této době se jako novinka UP závodů v Brně objevil ohýbaný kovový nábytek. Halabala získal popularitu a oblíbenost díky polohovacím křeslům a pohovkám. Pozornost však věnoval i nábytku, zejména do malých a nejmenších bytů, za zmínku stojí sklápěcí postele, tyto sklápěcí postele vypadaly zprvu jako skříně. Velkou popularitu a oblíbenost mezi spotřebiteli si získalo Halabalovo křeslo, které mělo jednoduchou konstrukci z ohýbaného bukového dřeva, se dvěma volně položenými polštáři na sedáku a opěradle, poté následovalo třeba rozkládací a polohovací lehátkové křeslo, které mělo název Siesta. Během následujících let dokázal navrhnout desítky prototypů židli, stolů, křesel, kuchyňských a ložnicových sestav a množství bytových doplňků, které dodnes dokazují slavnou éru tehdejšího československého nábytkového designu. Halabala byl zastáncem funkcionalismu. To se poté projevilo na čistotě formy a předností v provedeních všech jeho návrhů. Tyto návrhy se vyznačovaly především pohodlností, jednoduchostí a hlavně praktičností. Nábytek navržený Halabalou je užíván dodnes, díky své praktičnosti a nadčasovému designu je velmi oblíbený a aukčně vyhledávaný.