Jiří Řepásek (*1927)

Jiří Řepásek (*1927).
Jiří Řepásek se narodil v 1.polovině 20.století, přesněji v roce 1927 v Pečkách (Pečky jsou město, které leží v okrese Kolín a to cca 15km severozápadně od Kolína).
Po studiu na sklářské škole v Kamenickém Šenově se mladý Jiří vrhl roku 1952 na studium Vysoké škoy uměleckoprůmyslové, kde byl pod vedením Karla Štipla (1889 - 1972).
V roce 1954 začal pracovat ve sklárnách Bohemia v Poděbradech (Poděbrady jsou lázeňským městem ve Středočeském kraji v okrese Nymburk).
Zde se stal členem designového studia a začal pracovat s broušeným sklem a se svým neméně známým kolegou Vladimírem Žahourem (*1925) se stali největšími průkopníky v oblasti olovnatého křišťálu.
Své znalosti o skle užil Řepásek při své práci s olovnatým křišťálem.
Jeho návrhy byly založeny na tom, že lisované olovnaté sklo (olovolis) mělo tu možnost, že vzhledově nebyl k rozeznání od ručně broušeného skla.
Řepáskovy návrhy byly velmi uznávané a velmi často se objevovaly na nejrůznějších soutěžích a výstavách, a tak není divu, že v roce 1976 obdržel Řepásek cenu za nejlepší návrhy z olovnatého křišťálu a ještě v témže roce 1976 získal Jiří Řepásek zlatou medaili za řezanou desku na II. Mezinárodní výstavě skla a keramiky v Jablonci nad Nisou (Jablonec nad Nisou je statutárním městem v Libereckém kraji).
Tato deska však nebyla zhotovena z lisovaného olovnatého skla ale z ručně broušeného skla.
Jiří Řepásek byl věrný svému řemeslu a to dokládá i jeho 30letá práce ve sklárnách v Čechách.
Návrhy Jiřího Řepáska jsou dodnes velmi oblíbené a aukčně vyhledávané.
 
 
 


Co zde máme