Sklárna John Loetz Witve Klášterský mlýn

Sklárna John Loetz Witve Klášterský mlýn vznikla v roce 1836.
Jejím zakladatelem byl Jan Eisner.
O mnoho let později, přesněji v roce 1855 začala fungovat ve sklárně brusírna.
Sklárna vyráběla zprvu duté sklo a korálky a od roku 1842 začala vyrábět i tabulové sklo.
V letech 1851 se stala majitelkou sklárny vdova po Johannovi Loetzovi a roku 1879 se chopil vedení její vnuk Maxmilian rytíř Spaun, za jehož působení si sklárna vydobila pozici jednoho z nejůspěšnějších evropských výrobců skla.
Největší slávu zažila sklárna v období secese.
Výrobky se secesními tvary a dekorem lze spatřit již v 90.letech 19.století, kdy sklárna začala experimentovat s různými typy sklovin, ty imitovaly strukturu přírodních polodrahokamů.
Dále probíhaly experimenty s irisováním povrchů pomocí oxidů různých kovů. Inspirací se staly výrobky firmy Tiffany, tyto výrobky byly k vidění na libereckém veletrhu roku 1897.
Již ke konci roku 1897 uvedla sklárna na trh již čistě secesní kolekci hutně tvarovaných forem s irizovaným dekorem nazvanou Phenomen.
Největší průlom nastal na Světové výstavě v Paříži roku 1900.
Firma Loetz Witwe z Klášterského Mlýna zde získala jednu z hlavních cen Grand Prix. Do roku 1903 vzniklo kolem 200 dekorových variant kolekce Phenomen.
V následujících letech s firmou spolupracovali výtvarníci jako Richard Teschner, Leopold Bauer, Marie Kirschner či Franz Hofstätter. Sklárna spolupracovala i s výtvarníky z Wiener Werstätte, například Koloman Moser, Josef Hoffmann či Michael Powolny, pro tyto autory bylo typické opálové sklo vrstvené výrazně tmavší sklovinou.
V období stylu art-deco se vyskytují i geometrické kompozice.
Přes skvělou výtvarnou úroveň však sklárna po úmrtí Maxe Spawna začala pozvolna upadat.
Sklárna definitivně zanikla v roce 1947.
Výrobky ze sklárny Loetz jsou dodnes velmi oblíbené a aukčně vyhledávané.